„Ikona - oblicze wiary XVIII - XX w”

Opublikowane: 01 grudzień 2018.

Zaproszenie druk jpgDnia 14.12.2018 r. (piątek) o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Ikona - oblicze wiary XVIII - XX w”. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. Otwarcie wystawy uświetni wykład dr Longina Dzieżyca z Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. „Ikona poprzez wieki”

Kolekcja sztuki ikonowej znajdująca się w Muzeum Ziemi Lubuskiej obejmuje blisko 250 obiektów powstałych od końca XVIII wieku do początków XX stulecia. Są to dzieła malowane na podobraziu drewnianym, płótnie oraz wykonane innymi technikami, w tym odlewu, jak raspiatije i plakiety wotywne. Szczególne miejsce zajmują przedstawienia Chrystusa z najpopularniejszymi wizerunkami Pantokratora, czyli Wszechwładcy. Najliczniejszy zespół tworzą egzemplifikacje obdarzonej wielkim kultem i szacunkiem na Rusi Matki Boskiej. Ulubioną i często występującą na ikonach postacią Kościoła wschodniego jest święty Mikołaj zwany Cudotwórcą, określany mianem ruskiego boga. Odrębną i ważną grupą dzieł są ikony świąteczne, ukazujące najważniejsze wydarzenia kalendarza prawosławnego. Zbiór jest efektem wieloletniej współpracy naszej placówki ze służbami celnymi. Rozpoczęła się ona w 1973 roku i trwała ponad 25 lat.