Zobaczone - zmyślone. 60-lecie pracy twórczej Kamili Marchelek.

Opublikowane: 27 luty 2019.

zaproszenieMuzuem Miejskie serdecznie zaprasza na wsystawę pt. "Zobaczone - zmyślone." 60-lecie pracy twórczej Kamili Marchelek. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godzinie 17.00 w budynku głównym Muzeum Miejskiego.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie (1959), następnie historię sztuki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1966). Po studiach pracowała w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jako kustosz Działu Sztuki Dawnej (1966-1995), później jako kustosz Działu Artystycznego w Muzeum Miejskim w Nowej Soli (1995-2009). W latach 80. XX w. wypracowała własny, rozpoznawalny styl swojego malarstwa – zawsze jest to martwa natura – układanka realistycznie przedstawionych elementów przyrodniczych o symbolicznym wydźwięku. Od 1996 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (przyjęto ją za dorobek twórczy). Pierwsza znacząca wystawa muzealna odbyła się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w 1990 r. Następna – Zielnik Kamili, w końcu 1991 w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Od 1993 w nowosolskim muzeum znajduje się autorska galeria jej obrazów. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz w posiadaniu osób prywatnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Kanadzie, USA i we Włoszech.