"Z pięćsetką przez stulecia" oraz "Banknoty naszych sąsiadów 1900-1945"

Opublikowane: 28 luty 2020.

banknoty

Muzeum Miejskie w Nowej Soli i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zapraszają 05.03.2020 roku o godzinie 17.00 do budynku głównego nowosolskiego Muzeum na wernisaż podwójnej wystawy poświęconej banknotom w naszej historii.

"Banknoty naszych sąsiadów 1900-1945"

Kolekcja banknotów w zbiorach Muzeum Miejskiego w Nowej Soli obejmuje kilkaset egzemplarzy polskich i zagranicznych banknotów z lat 1794-1993. Na ekspozycji zaprezentowano zbiór banknotów zagranicznych z lat 1900-1945 emitowanych przez zaborców Polski, tj. Cesarstwa Rosji, Niemiec, Austro-Węgry oraz sąsiadów Polski po 1918 r. – Ukrainę, Czechosłowację, ZSRR, Rzeszę Niemiecką i Słowację. W zbiorze znalazły się także waluty emitowane na terytoriach okupowanych w czasie II wojny światowej.
Wystawa podejmuje próbę ukazania złożonej i dramatycznej historii Europy Środkowej w pierwszej połowie XX wieku - w okresie rozpadu imperiów, I i II wojny światowej oraz czasu międzywojennych kryzysów ekonomicznych – przez pryzmat druku, emisji i obiegu pieniądza papierowego.

"Z pięćsetką przez stulecia"

Wystawa z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Główny bohater wystawy to banknot 500-złotowy w różnych dziejowych odsłonach.
Na wystawie będzie można zobaczyć wizerunki pierwszych polskich banknotów pochodzących z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej oraz banknotów markowych i złotowych II RP. Nie zabraknie okupacyjnego „górala”, o którym śpiewano w filmie „Zakazane piosenki”. Swoje pięćsetki posiadał również PRL.
Wernisaż poprzedzi prelekcja Jana Bałchana – Kierownika Działu Papiernictwa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.