Z dziejów Muzeum Miejskiego

Początki polskiego muzealnictwa w Nowej Soli datują się na 1946 r. i związane są z działalnością Aleksandra Fudaleja i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. W tym celu zabezpieczono ocalałe po wojnie zbiory przedwojennego Heimatmuseum przy obecnej ul. Witosa. Otwarcie muzeum w budynku przy ulicy Witosa nastąpiło 3 maja 1947 r., a kierownikiem instytucji został A. Fudalej. W 1948 r. siedzibę muzeum przeniesiono do dawnej willi fabrykanckiej przy ulicy Muzealnej, w której mieści się do dziś. Do czasu upaństwowienia w 1949 r. muzeum funkcjonowało przy społecznym zaangażowaniu mieszkańców i niewielkim wsparciu władz miejskich. Do końca lat 70. XX wieku muzeum w Nowej Soli miało charakter placówki regionalnej, a zakres gromadzenia zbiorów nie był do końca sprecyzowany. Osobiste zainteresowania kierownika muzeum numizmatyką przyniosły efekt w postaci utworzenia kolekcji monet i organizacji spotkań numizmatyków, które przyjęły formę ogólnopolskich sesji. I Śląska Sesja Numizmatyczna odbyła się w 1963 r. Cykliczne imprezy gromadziły w Nowej Soli znawców numizmatyki i falerystyki. Do 2013 r. odbyło się 15 sesji o charakterze międzynarodowym. W połowie lat 60. do celów ekspozycyjnych (po przebudowie) przystosowano jeden z budynków gospodarczych muzeum. Lokowano tam najczęściej wystawy historyczne. W 1985 r. urządzono w nim pawilon przyrodniczy. Uściślenie profilu zbiorów muzeum, które nastąpiło w latach 80. XX w. przyniosło zmiany w ekspozycjach muzealnych. W 1990 r. muzeum podporządkowane zostało samorządowi lokalnemu i od tej pory nosi nazwę Muzeum Miejskiego. W 2003 r. budynki muzealne otrzymały nową elewację, podczas kolejnego remontu w latach 2014-2015 obiekty muzealne poddano termomodernizacji oraz odnowiono wszystkie pomieszczenia. Dziś instytucja udostępnia zbiory na kilku wystawach stałych – Wnętrza mieszczańskie, Militaria, Nowa Sól – powstanie, lokacja, rozwój, Przyroda Doliny Odry oraz organizuje kilka wystaw czasowych rocznie. Muzeum prowadzi szeroką działalność wydawniczą, edukacyjną i popularyzatorską poprzez prowadzenie lekcji muzealnych, warsztatów, organizację konkursów szkolnych i imprez plenerowych (np. Noc Muzeów).