okladka fabryka 01T. Andrzejewski,  Fabryka nici w Nowej Soli, cz. I, 1816-1945, Nowa Sól 2021.

Pierwsza część publikacji, w której zaprezentowano rys historyczny jednego z największych zakładów przemysłowych w mieście od czasów ich powstania do czasu przejęcia przez polską administrację w 1945 r. Książkę wzbogacają niepublikowane dotychczas fotografie ukazujące architekturę przemysłową, plany zakładu, proces produkcyjny oraz życie społeczne pracowników w latach 20., 30. i 40. XX stulecia. Bogaty materiał ilustracyjny ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego uzupełniono archiwaliami z zasobów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Instytutu Herdera w Marburgu oraz firmy Gruschwitz Textilwerke AG w Leutkirch im Allgäu.

W publikacji osobną uwagę poświęcono rezydencji właścicieli fabryki, która wchodziła wraz z ogrodem w skład kompleksu przemysłowego w Nowej Soli. Tę część publikacji ilustrują nieznane wcześniej fotografie z lat 20. XX stulecia. Zbiór ten przekazany został w latach 70. ubiegłego wieku na ręce Weroniki Kucharczyk – kierowniczki przedszkola zakładowego fabryki nici, przez przedstawicielkę rodziny Gruschwitzów, która odwiedziła wówczas Nową Sól. Do zbiorów muzealnych fotografie trafiły za pośrednictwem Pani Haliny Kloc, która odnalazła je w pamiątkach po swojej mamie Weronice.

Format 21x21, okładka miękka, druk kolorowy, 84 strony, cena 20 zł.