XIV Ogólnopolska Sesja Numizmatyczna

Opublikowane: sobota, 20, listopad 2010 20:52.

Komisja Numizmatyczna Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli serdecznie zapraszają na obrady XIV Ogólnopolskiej Sesji Numizmatycznej "Upieniężnienie - kiedy moneta staje się pieniądzem". Konferencja odbędzie się 25-26 listopada 2010r. Wstęp wolny.

Więcej ...

"Wieczór muzyki polskiej"

Opublikowane: sobota, 20, listopad 2010 16:56.

Muzeum Miejskie i Nowosolski Dom Kultury serdecznie zapraszają na "Wieczór muzyki polskiej", który odbędzie się 30 listopada 2010 r. o godz. 17.00 w budynku Muzeum. W programie utworyF. Chopina, M. Karłowicza, I.J. Paderewskiego w wykonaniu: Anny Ulwańskiej - sopran oraz Ludmiły Pawłowskiej - fortepian. Koncert poprowadzi Anna Zatwarnicka.

Więcej ...

Przekazanie obrazu o. Medarda

Opublikowane: piątek, 19, listopad 2010 16:55.

18 listopada 2010 r. do zbiorów Muzeum trafił obraz przedstawiający nowosolskiego kapłana o. Medarda Parysza. Obraz ofiarował o. Medard, który kilka dni wcześniej odebrał dzieło z rąk autora Piotra Patryka Lewkowicza. Ramę do obrazu ufundował Urząd Miejski w Nowej Soli. W uroczystości przekazania i odsłonięcia obrazu udział wzięli - Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz oraz Piotr Patryk Lewkowicz, który objaśnił okoliczności powstania dzieła, jego symbolikę oraz technikę malarską. Przekazany obraz jest już drugim malarskim przedstawieniem o. Medarda. Pierwszy obraz autorstwa Grażyny Graszki przekazany został przez kapłana do Muzeum w 2007 r. Oba dzieła udostępnione zostaną zwiedzającym w galerii biblioteki muzealnej.

Więcej ...

Inauguracja Nowosolskiej Jesieni Artystycznej Odrzany 2010

Opublikowane: poniedziałek, 11, październik 2010 17:01.

Tegoroczną edycję Nowosolskiej Jesieni Artystycznej zainaugurowano 10 października w salach Muzeum. Cykl imprez kulturalnych tradycyjnie rozpoczęto uroczystym rozdaniem Odrzan dla osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Nowej Soli. W tym roku Kapituła Honorowa statuetki Odrzany przyznała: Elżbiecie Marszałek - rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Turystycznej w Szczecinie, głównej organizatorce Flisu Odrzańskiego, Krystynie Bakalarz - wieloletniej dyrektorce Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz ks. Jerzemu Frąckowiakowi - proboszczowi parafii Wniebowstąpienia NMP w Nowej Soli. Uroczystość uświetnił koncert Lubuskiego Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej w składzie: Kamila Susłowicz i Beata Gołemberska - skrzypce, Piotr Łaskarzewski - altówka i Arkadiusz Szydło - wiolonczela.

Więcej ...

Spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Fitychem

Opublikowane: czwartek, 07, październik 2010 17:02.

W Muzeum Miejskie w Nowej Soli 6 października o godz 16.00 odbyło się spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Fitychem, autorem wystawy pt. Boże młyny - krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim (na tropach dziedzictwa kulturowego Ziemi Kłodzkiej. Spotkanie i wykład na temat problematyki małej architektury sakralnej przygotowano na zakończenie prezentacji wystawy w nowosolskim Muzeum.

Więcej ...

Europejskie Dni Dziedzictwa 2010

Opublikowane: piątek, 10, wrzesień 2010 17:05.

18 września 2010 r. Muzeum Miejskie zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Od pomysłu do przemysłu".

Więcej ...

Noc w Muzeum

Opublikowane: sobota, 08, maj 2010 17:06.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprasza 14 maja 2010 r. od godz. 18.00 na "Noc w Muzeum".

W programie:

1. Otwarcie wystawy: "Tradycja obecna dziś". Współczesna sztuka japońska z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie
2. Koncert kameralny
uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli
3. Tradycje solne w Nowej Soli:

  •  wykład dr. Adama Górskiego "Historia soli"
  • wykład dr. Tomasza Andrzejewskiego" Warzelnia soli i tradycje solne w Nowej Soli"

4. Pokaz warzenia soli przygotowany przez uczniów ZSP nr 1 Elektryk w Nowej Soli
5. Poczęstunek
6. Otwarcie wystawy:
Akt i erotyka" Nie tylko dla dorosłych?..." Grafika z kolekcji Artura i Mateusza Buttlerów

Więcej ...

Lubuski Laur Oświaty za rok 2009 - wyróżnienie dla Muzeum

Opublikowane: środa, 21, kwiecień 2010 17:08.

20 kwietnia 2010 podczas uroczystej gali na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim dyrektor Muzeum Miejskiego dr Tomasz Andrzejewski odebrał prestiżowe wyróżnienie - Lubuski Laur Oświaty - przyznawane przez Sejmik Województwa Lubuskiego. Organizowanemu corocznie od 2002 r. konkursowi pod nazwą "Lubuski Laur Oświaty" patronuje Przewodniczący Sejmiku Lubuskiego. Celem konkursu jest uhonorowanie osób, instytucji, jednostek, które poprzez swoje działania wspierają oświatę, przyczyniają się do jej rozwoju, podejmują ciekawe inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży ich edukacji i wychowania. Muzeum Miejskie w Nowej Soli otrzymało główne wyróżnienie w kategorii - Podmioty gospodarcze i instytucje. Wnioskodawcą o przyznanie wyróżnienia było Starostwo Powiatowe w Nowej Soli.

Więcej ...

"Jesteście solą naszej ziemi" - konferencja naukowa i lekcja interaktywna

Opublikowane: wtorek, 20, kwiecień 2010 17:10.

Dnia 19 kwietnia br w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbyła się konferencja naukowa pt. "Jesteście solą naszej ziemi". Spotkanie przygotowali w ramach projektu pod tym samym tytułem uczniowie z Nieformalnej Grupy Młodzieży Zająco-Rogacze działającej w Zespole Szkół Ponadgimnajzalnych nr 1 "Elektryk" w Nowej Soli. Zaproszonym gościom w osobach prezydenta Nowej Soli - Wadima Tyszkiewicza, starosty powiatu nowosolskiego -Małgorzaty Lachowicz-Murawskiej, pracowników Starostwa Powiatowego, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz uczniów zaprezentowano dzieje soli i warzelnictwa w Nowej Soli. Na konferencję złożyły się wystąpienia pracowników Muzeum - dr Adama Górskiego (Dzieje soli), dr Tomasza Andrzejewskiego (Warzelnia soli - śladem solnej przeszłości Nowej Soli) oraz prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Tomasza Nodzyńskiego (Czynniki rozwoju przestrzennego miast pogranicza na przykładzie Głogowa, Bytomia Odrzańskiego i Nowej Soli). Program konferencji wzbogaciła prezentacja procesu warzenia soli przygotowana na dziedzińcu Muzeum przez uczniów - uczestników projektu, konkurs kruszenia soli i przeciąganie liny między warzelnikami a zaproszonymi gośćmi. Konferencja otworzyła całotygodniowy program propagowania historii warzelni nowosolskiej, którego celem (cyt. z informatora) jest rozbudzenie w mieszkańcach Nowej Soli poczucia dumy i przynależności terytorialnej oraz kształtowanie w dzieciach patriotyzmu lokalnego. W ramach tych działań młodzież prowadzić będzie do 23 kwietnia na dziedzińcu Muzeum lekcje interaktywne dla uczniów nowosolskich szkół. Młodzieżowy projekt współfinansowany jest ze środków unijnych DG Edukacja i Kultura - Program "Młodzież w działaniu". Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy i uczestnictwie w interaktywnej lekcji historii.

Więcej ...