Powiew historii...

Opublikowane: 16 kwiecień 2016.

14.04.2016 roku w Muzeum Miejskim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W obecności Pani Mirosławy Kochańskiej – Powiatowego Konserwatora Zabytków, przy udziale Pana Wadima Tyszkiewicza – Prezydenta Miasta, Pana Tomasza Andrzejewskiego – Dyrektora Muzeum Miejskiego, Pana Mariusza Smolarczyka – Prezesa ZUM oraz licznie zebranych przedstawicieli mediów dokonano otwarcia kapsuły czasu znalezionej podczas remontu kamienicy przy ulicy Wrocławskiej 9.

Kapsuła została umieszczona w ścianie w dniu 27 lipca 1874 roku podczas oddania kamienicy do użytku. Szczelnie zamknięta miedziana kasetka zawierała cenne pod względem historycznym przedmioty i dokumenty. Po 142 latach wydobyto na światło dzienne: 9 gazet lokalnych, 7 dokumentów związanych z działalnością firmy Meyerotto&Co. z Neusalz, szklaną, niestety pustą, butelkę po winie opatrzoną nadrukiem firmy Meyerotto&Co. i nalepką winnicy zamku w Zaborze, drewnianą skrzyneczkę po cygarach (również sygnowaną napisem firmowym Meyerotto&Co.), w której znajdowała się paczuszka z monetami opatrzona pieczęcią lakową. W środku znajdowało się 10 ówczesnych pruskich monet o różnych nominałach. Całe wydarzenie odniosło już pierwsze efekty dydaktyczne, ponieważ lekcję żywej historii miasta odebrali uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 8 z Nowej Soli, która akurat w tym czasie odbywała wycieczkę po Muzeum. Spoza grona muzealników i osób obecnych przy otwarciu kapsuły uczestnicy zwiedzania byli pierwszymi oglądającymi osobliwe znalezisko. Cieszymy się, że odkrycie wzbogaci naszą wiedzę o historii miasta i już spotyka się z entuzjastycznym odbiorem jego mieszkańców. Dodajmy, że nie jest to pierwszy tego typu „skarb" z terenu Nowej Soli. W połowie lat 90. do zbiorów Muzeum trafiła kapsuła z 1900 roku znaleziona w byłym zborze Braci Morawskich.