Wystawy czasowe 2008

Szopka-tradycja i teatr

Opublikowane: niedziela, 16, listopad 2008 15:34.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, które odbędzie się 21 listopada o godz. 17.00.

Polski rok obrzędowy obfituje w różnorodne formy o charakterze teatralnym, dotyczy to także szczególnego okresu od Bożego Narodzenia do Trzech Króli oraz wiejskiego karnawału - zapustów. Czas ten nasycony był magią zapewniającą dobry urodzaj i pomyślność w gospodarstwie oraz wróżbami dotyczącymi zamążpójścia i ożenku. Wiązał się ze zwyczajem składania sobie życzeń, kolędowania z gwiazdą, maszkarami zwierzęcymi i szopką. U swoich początków (1223r.) miała ona charakter wyłącznie religijny, stopniowo przejmowała świeckie tematy, pojawiło się w niej wiele scen komicznych; a nawet rubasznych. Powodowało to powszechną wesołość nielicującą z powagą kościoła.

Więcej ...

Przyroda najdoskonalszy mechanizm

Opublikowane: sobota, 04, październik 2008 15:33.

9 października 2008 r. o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy "Przyroda najdoskonalszy mechanizm". Wiktor Majak Przyrodnik, entomolog, fotografik. Pasjonat natury i wielki propagator piękna przyrody ojczystej. Znany doskonale nowosolskim miłośnikom przyrody i bardzo ceniony za prezentowane tu wcześniej wystawy poświęcone owadom, lasom i Tatrom.

Więcej ...

Kartografia - grafika - fotografia lotnicza

Opublikowane: wtorek, 03, czerwiec 2008 15:27.

Dnia 11 czerwca 2008 r. o godz. 17. obył się wernisaż wystawy pod tytułem: "Krajobraz kulturowy powiatu nowosolskiego".

Wystawa przygotowana w Muzeum Miejskim w Nowej Soli ma na celu ukazanie zmieniającej się rzeczywistości geograficznej na obszarze powiatu nowosolskiego, a także prezentację form jakimi tę rzeczywistość próbowano dla różnych celów utrwalić. Drugim celem wystawy było zebranie rozproszonego materiału, który w formie kartograficznej i ikonograficznej pozwala poznać przeszłość stosunkowo niewielkiego terenu jaki obejmuje powiat. Na potrzeby wystawy udało się pozyskać nieznane lub bardzo rzadko publikowane materiały ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (reprodukcje rysunków F.B. Wernera), Instytutu Herdera w Marburgu (fotografie lotnicze z lata 30.i 40 XX w.), Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej w Zielonej Górze (reprodukcje materiałów z XIX i XX w.). Wystawa jest także okazją do zaprezentowania bogatych zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Nowej Soli (kolekcja map i grafik, m.in. z albumu A. Dunckera). Koncepcja wystawy zakłada prezentację problematyki w trzech panelach-obrazach: kartograficznym, artystycznym i "z lotu ptaka".

Więcej ...

Wystawa malarstwa Bożeny Cajdler-Gruszkiewicz

Opublikowane: piątek, 18, kwiecień 2008 15:24.

24.04.2008 r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Bożeny Cajdler-Gruszkiewicz. Na wystawie zaprezentowano kilkanaście obrazów zielonogórskiej artystki, która specjalizuje się w malarstwie portretowym i martwej naturze. Inspiracją dla twórczości artystki jest malarstwo renesansu, dlatego nie unika malowania kopii wielkich twórców tej epoki. Portrety natomiast odznaczają się znakomitym, psychologicznym wyczuciem modela. Z prezentacją swoich prac artystka powróciła do Nowej Soli po 14 latach. Poprzednio jej wystawa pokazywana była w Galerii M.

Więcej ...

Szkło, - glina - farba

Opublikowane: niedziela, 03, luty 2008 22:46.

9 lutego 2008 r. o godz 17.00 zapraszamy na wernisaż wystawy "Szkło, - glina - farba", która inauguruje cykl tegorocznych wystaw czasowych w Muzeum Miejskim w Nowej Soli. Na wystawie zaprezentowano prace trzech artystek: Jolanty Kieres-Sokalskiej (Manitoba, Kanada), Grażyny Graszki (Nowa Sól) i Barbary Zworskiej-Raziuk (Wrocław).

Więcej ...