Wystawy czasowe 2012

Wernisaż wystawy Elżbiety Altevogt "Moje witraże, moje obrazy"

Opublikowane: środa, 28, listopad 2012 15:54.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprasza 7 grudnia 2012 r. o 17.00 (piątek) na wernisaż wystawy Elżbiety Altevogt "Moje witraże, moje obrazy".

Więcej ...

„SPOTKANIA NA NADODRZAŃSKIEJ ŁĄCE”

Opublikowane: sobota, 15, wrzesień 2012 14:30.

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ TOMASZA ANDRZEJEWSKIEGOSPOTKANIA NA NADODRZAŃSKIEJ ŁĄCE

W Muzeum Miejskim w Nowej Soli dr Tomasz Andrzejewski zabierze nas na spotkanie z mieszkańcami pewnej nadodrzańskiej łąki. Przez ponad rok przyglądał się bliżej przemianom zachodzącym na tym niewielkim, a jakże bogatym zakątku naszego środowiska. Piękno i bioróżnorodność natury uwiecznił w kilku tysiącach zdjęć, z których 130 zaprezentowano na wystawie. Sfotografowany mikrokosmos łąki zawiera gatunki zwierząt, roślin i grzybów zarówno rzadkich jak i pospolitych, rodzimych jak i przybyszy z dalekich stron, dzikich jak i uciekinierów z ogrodów i sadów. Walory artystyczne i dydaktyczne wystawy będzie można oceniać od września do listopada. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 września 2012 roku o godzinie 17.00 w naszym muzeum.

Więcej ...

Siedlisko-Bytom Odrzański. Śladami przeszłości Księstwa Carolath-Beuthen

Opublikowane: piątek, 18, maj 2012 11:41.

Wystawa, której wernisaż odbył się podczas tegorocznej Nocy w Muzeum obrazuje aktualny stań badań nad dziejami stanowego księstwa, które w północnej części historycznego Śląska budowała w okresie od XVI wieku aż do 1945 roku rodzina Schonaichów.
Materiały i dokumenty historyczne, które tworzą wystawę pochodzą ze zbiorów wielu instytucji: Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Fundacji Karolat w Siedlisku, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, z Instytutu Herdera w Marburgu oraz ze zbiorów prywatnych – Marcina Kuli z Siedliska i archiwum rodzinnego rodu Schonaich von Carolath, której przedstawiciele (w tym i dziedzic książęcego tytułu) byli na wernisażu obecni.

Więcej ...

Grafika zagraniczna XX wieku ze zbiorów Artura i Mateusza Buttlerów

Opublikowane: piątek, 18, maj 2012 11:30.

Wystawa prezentowana w ramach Nocy w Muzeum 2012.
Wernisaż z udziałem właścicieli kolekcji - 11 maja o 17,00.
Wystawa czynna w okresie maj – wrzesień 2012.

Od 2009 roku w Muzeum Miejskim prezentowane są zbiory graficzne nowosolskich kolekcjonerów – Artura i Mateusza Buttlerów ( ojciec i syn). Grafikę zaczął gromadzić w 2008 roku Artur, nastawiając się na grafikę polską z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Więcej ...

Wernisaż wystawy "Franciszek Starowieyski i jego życiowe pasje"

Opublikowane: poniedziałek, 12, marzec 2012 21:31.

Muzeum Miejskie i Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zapraszają na wystawę: "Franciszek Starowieyski i jego życiowe pasje".
Wystawy zorganizowane przez Tomasza Juszkiewicza i Artura Buttlera z wykorzystaniem zbiorów własnych, rodziny artysty i innych kolekcji prywatnych.

Więcej ...

Wernisaż wystawy Roberta Marka Jurgi „Od grodu po schron"

Opublikowane: czwartek, 02, luty 2012 12:05.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprasza 10 lutego 2012 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Roberta Marka Jurgi „Od grodu po schron", który zostanie poprzedzony wykładem autora. Na wystawie autor zaprezentuje kilkadziesiąt rysunków i akwarel obrazujących sztukę fortyfikacji od okresu grodowego do II wojny światowej (m.in. rekonstrukcje obwarowań grodowych, wież rycerskich, zamków, murów obronnych, bram, bastei, baszt, prochowni, fortów, twierdz, bunkrów i innych obiektów ufortyfikowanych).

Więcej ...