Wernisaż wystawy Roberta Marka Jurgi „Od grodu po schron"

Opublikowane: 02 luty 2012.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli zaprasza 10 lutego 2012 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Roberta Marka Jurgi „Od grodu po schron", który zostanie poprzedzony wykładem autora. Na wystawie autor zaprezentuje kilkadziesiąt rysunków i akwarel obrazujących sztukę fortyfikacji od okresu grodowego do II wojny światowej (m.in. rekonstrukcje obwarowań grodowych, wież rycerskich, zamków, murów obronnych, bram, bastei, baszt, prochowni, fortów, twierdz, bunkrów i innych obiektów ufortyfikowanych).

Robert Jurga urodził się w Krakowie i tam też studiował - na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym, a później na Wydziale Architektury.

Od kilku lat mieszka w Zielonej Górze. Jako uznany specjalista współpracuje z wieloma fundacjami w kraju i Europie, wykonując dla nich rysunki i rekonstrukcje różnorodnych obiektów architektonicznych i historycznych. Pracował m.in. przy rekonstrukcji trzech Kwater Głównych Hitlera (Führerhauptquartier) w Margival, Berchtesgaden i Kętrzynie (Wilczy szaniec) i wielu schronów Wału Zachodniego oraz Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest także konsultantem przy wykonywaniu w obiektach zabytkowych prac rekonstrukcyjnych i konserwatorskich. Wykonywał również na zlecenia aranżacje wnętrz w muzeach w Saarbrücken, Mutzig-Molescheim oraz Besseringen.

Prace R. Jurgi charakteryzują się dużą dbałością o detal. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno prace wykonane farbą akwarelą, jak i dokładne rysunkowe rekonstrukcje obiektów militarnych.

Akwarele i rysunki R. Jurgi publikowane były m.in. w magazynie „Focus", Gazecie Lubuskiej oraz w wydawnictwach amerykańskich, kanadyjskich i japońskich.

Jest autorem i współautorem wielu książek i artykułów. Jego wystawy prezentowane w całym kraju cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

Wystawę będzie można oglądać do końca maja 2012 roku