Wystawy czasowe 2017

Dama z żurnala. Stroje z lat 1820 – 1900 z kolekcji Anny Moryto w nowosolskim muzeum.

Opublikowane: wtorek, 07, listopad 2017 11:20.

Dnia 17 listopada 2017 r. o 17-tej (piątek) Muzeum Miejskie zaprasza na otwarcie niecodziennej wystawy historycznego ubioru.

dama z żurnala 2Dziś ubranie przestało sygnalizować otoczeniu, kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Dziś wszystko się ze sobą łączy – ciężkie buciory z powiewną sukienką, spódnice ze spodniami. To nie tylko postmodernistyczny chaos, ale poczucie, że to, z jakiej pochodzę rodziny, kim jestem z zawodu, to moja sprawa. W XIX wieku kultura mieszczańska zmieniła rolę kobiety – zadania rodowe i mariażowe zastąpił wzór pani domu, strażniczki rodziny, cnotliwej mieszczanki. Strój z jednej strony obrazował wymogi poświęcenia się, by dosięgnąć ideału (sznurowana figura), z drugiej – obrastał wymogami elegancji, dobrego smaku, dobrego gustu. Od XIX wieku ubiór mieszczański niesie cały zestaw cech już nie dobrego urodzenia, ale dobrego wychowania. Schludność, obyczajność, skromność, wyczucie formy, umiejętność ubrania się powabnie, ale nie ponętnie, tak by podkreślić urodę, a nie dać mężczyźnie „powodu”.

Więcej ...

Natura – malarstwo Haliny Maszkiewicz - wernisaż wystawy

Opublikowane: środa, 04, październik 2017 14:58.

Zaproszenie 1 netWernisaż wystawy odbędzie się 6 października 2017 r. o godz. 17.00

Wystawa czasowa 6 października – 30 grudnia 2017 r.

Kurator wystawy: Krystyna Szmek-Bakalarz

HALINA MASZKIEWICZ

Malarka, architekt wnętrz, projektantka. Urodzona 11 maja 1937 roku w Katowicach. Studia rozpoczęła w 1957 roku na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Marii Dawskiej i doc. Mieczysława Hoffmana oraz w Pracowni Malarstwa Architektonicznego prof. Stanisława Pękalskiego, specjalizując się w Architekturze Wnętrz w pracowni prof. Władysława Wincze w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom magistra sztuki obroniła z wyróżnieniem w 1963 roku. Od 1963 roku członek ZPAP we Wrocławiu. W 1971 roku zaliczona zostaje w poczet członków zwyczajnych ZPAP. W latach 1972-1979 pracowała na stanowisku Starszego Wykładowcy na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze. Uczestniczyła w Sympozjach Złotego Grona oraz w wielu plenerach malarskich. Uprawia malarstwo w rożnych technikach od malarstwa ściennego, mozaiki, po malarstwo sztalugowe. Specjalizuje się w akwareli, temperze i oleju. Jej niebywale bogaty dorobek artystyczny obejmuje portrety, pejzaże, martwe natury, kwiaty, ilustracje i miniatury oraz liczne projekty z dziedziny architektury wnętrz.

Więcej ...

Wielka woda - wernisaż wystawy

Opublikowane: poniedziałek, 04, wrzesień 2017 15:25.

Wielka woda - powódź w Nowej Soli 1997 r. Wernisaż wystawy odbył się 15 września 2017 r o godzinie 17.00.

Wystawa przygotowana z okazji 20-lecia wydarzeń powodziowych w 1997 r. Celem wystawy jest ukazanie przyczyn, przebiegu i skutków powodzi „tysiąclecia” w Nowej Soli i okolicach. Na ekspozycji w formie planszowej zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie ukazujące zmaganie się nowosolan z żywiołem w kilku grupach tematycznych – Przygotowanie do obrony miasta i portu, Nadejście fali powodziowej, Skutki powodzi. Materiał ekspozycyjny uzupełniony został wycinkami z prasy lokalnej i krajowej, która w 1997 r. relacjonowała wydarzenia. Ważnym aspektem wystawy jest ukazanie dalekosiężnych skutków powodzi, czyli podjęcia przez władze lokalne decyzji o budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, które ukończone przed 2010 r. odegrały kluczową rolę w obronie miasta przed kolejną wielką powodzią. Na ekspozycji zaprezentowano także fotorelację z tych wydarzeń. Wernisaż wystawy poprzedzi projekcja filmu pt. Rok 1997 – 20 lat temu Nowa Sól obroniła się przed powodzią „tysiąclecia”, ukazującego heroiczną obronę miasta (10 minutowy montaż archiwalnych materiałów filmowych i zdjęciowych ze zbiorów Muzeum Miejskiego).

Wystawa czasowa: 15 września – 15 listopada 2017 r.

Kurator wystawy: dr Tomasz Andrzejewski

Więcej ...

Pejzaż znad Odry - Wernisaż Anny Gapińskiej-Myszkiewicz

Opublikowane: sobota, 25, luty 2017 11:13.

Zaproszenie net

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca 2017 r. w piątek o godzinie 17.00 w Muzeum Miejskim w Nowej Soli a samą wystawę będzie można obejrzeć do 30 kwietnia 2017 r.

Więcej ...

Pociągiem przez Alpy - wernisaż

Opublikowane: czwartek, 16, luty 2017 14:16.

Kolejny wernisaż za nami. Kolejny udany. Ciekawe opowieści i niespotykane historie, którymi autor wystawy Dariusz Gulowaty raczył przybyłych licznie gości pozwoliły spojrzeć na wystawę nieco w innym świetle. Dały lepszy, pełniejszy ogląd bogatego zestawu klimatycznych fotografii i niezwykłych zbiorów pokazanych na wystawie. Wystawie, z która będzie można się zapoznać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy!

Więcej ...

"Pociągiem przez Alpy"...

Opublikowane: niedziela, 29, styczeń 2017 20:54.

PLAKAT małyMuzeum Miejskie zaprasza na wystawę z kolejowej kolekcji Dariusza Gulowatego. Wystawa jest efektem ponad 25 lat dokumentowania podróży kolejowych do państw alpejskich: Szwajcarii, Austrii, Francji i Włoch. Około 100 fotografii przedstawiających linie kolejowe w górskich krajobrazach Alp, zdjęcia wąskotorowych kolei prywatnych oraz statków - parowców towarzystw żeglugowych będacych własnością prywatnych zarządów kolejowych - to wszystko wzbogacone reprodukcjami plakatów z XIX i XX wieku, pocztówkami, tablicami kolejowymi, biletami, rozkładami jazdy itp. będzie można podziwiać już od 10 lutego!

Zapraszamy na wernisaż 10 lutego (piątek) o godzinie 17.00.

Więcej ...