„Muzealna 20!” - niedzielne warsztaty dla dzieci z opiekunami
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Dobiega końca czwarty rok naszych niedzielnych rodzinnych spotkań z dziećmi i dorosłymi na „Muzealnej 20!”. Odwiedzamy podczas nich wystawy czasowe lub znajdujemy coś nowego do opowiedzenia na wystawach stałych. Czasem wychodzimy na muzealny dziedziniec, a podczas warsztatów tworzymy wspólnie piękne rzeczy.
Tym razem szczególnie skupimy się na tym, po co ludzie budują muzea i do nich przychodzą. I czy można w muzeum odnaleźć cząstkę siebie? Podczas naszych warsztatów można nawet zabrać cząstkę siebie w postaci wykonanej własnoręcznie pamiątki. Tak będzie i tym razem.
Zapraszamy dzieci z opiekunami w niedzielę, 24 listopada o godzinie 14:00. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona, dlatego chętnych prosimy o zgłoszenia telefonicznie (68 387 36 40 wew. 23 lub 604 647 354), mailem (
280 lat Braci Morawskich w Nowej Soli – wystawa czasowa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Historyczna ewangelicka grupa wyznaniowa braci morawskich, dziś tworząca Kościół Jednoty Braterskiej, wywodziła się z czeskiego ruchu reformy Kościoła, zainicjowanego na początku XV wieku przez Jana Husa. W połowie XVI wieku zostali oni zmuszeni do opuszczania Czech. Osiedlili się m. in. w Polsce, a po prześladowaniach w XVII stuleciu – na Morawach i na Górnych Łużycach. Na początku XVIII wieku uchodźcy religijni z Moraw założyli na Górnych Łużycach osadę Herrnhut (dziś na terenie Saksonii). Dała ona początek wspólnocie religijnej Braci Morawskich. Po staraniach hrabiego von Zinzendorfa, król Prus Fryderyk II dekretem z 25 grudnia 1742 r. wyraził zgodę na osiedlenie się na terenie Śląska członków tej wspólnoty. Jako ostatni, latem 1744 r., powstał zbór w Nowej Soli. Jesienią rozpoczęła się budowa osiedla. W 1748 r. gmina braci w Nowej Soli liczyła już 241 osób. Od początku pobytu w Nowej Soli bracia rozwijali potencjał ekonomiczny swojej kolonii. Ich działalność przyczyniła się wydatnie do rozwoju miasta.
KLASYCZNA NOWA SÓL
- Szczegóły
- Autor: Administrator
KLASYCZNA NOWA SÓL – pod taką nazwą występuje grupa miłośników motoryzacji, która od kilku lat pojawia się w regionie na licznych imprezach branżowych i charytatywnych. Członkowie grupy kolekcjonują i poddają renowacji pojazdy jedno- i dwuśladowe z różnych epok, które prezentują z różnych okazji. Na pierwszą wystawę muzealną przygotowali prezentację kultowych jednośladów z czasów PRL-u. Wśród „Komarów” i „Motorynek” oraz innych konstrukcji z epoki zaprezentowane zostaną elementy ekwipunku kierowców, akcesoria motoryzacyjne oraz materiały ilustracyjne. Ekspozycja KLASYCZNYCH wzbogacona zostanie kolekcją modeli pojazdów Waldemara Jachecia - także pasjonata motoryzacji.
Muzealna 20!
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Już w najbliższą niedzielę, 15 września o godzinie 14:00, wracamy po wakacjach na „Muzealną 20!”. Zapraszamy dzieci i towarzyszących im dorosłych na warsztaty o tematyce przyrodniczej. Postaramy się złapać jeszcze trochę promieni letniego słońca i wakacyjnego nastroju spacerując po wystawach, które znikną z Muzeum wraz z nastaniem jesieni. A podczas warsztatów znajdziemy specjalne miejsce i formę dla indywidualnych wakacyjnych wspomnień uczestników naszego niedzielnego spotkania.
Koncert gitarowy Tomasza Radziszewskiego
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Muzeum Miejskie zaprasza na koncert gitarowy Tomasza Radziszewskiego 26.07.2024 r. (piątek) o godzinie 17.00 do sali koncertowej w budynku głównym.
Występujący w wielu krajach Europy, posiadający 4 wydane albumy płytowe, ponad 30 razy nagrodzony na międzynarodowych konkursach, Tomasz Radziszewski to polski gitarzysta, pasjonat muzyki i chcący szerzyć ją na całym świecie.
Zmiana cen biletów oraz godzin otwarcia.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Zmieniają się też ceny wstępu i usług, a także dzień bezpłatnego wejścia na wystawy.
Szczegółowe informacje znajdują się na załączonych zdjęciach.
Przyrodniczą ścieżką po muzeum – wakacyjne warsztaty twórcze dla dzieci
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Tegoroczne lato obfituje w Muzeum Miejskim w wystawy przyrodnicze. Niezmiennie jest to stała ekspozycja „Nadodrzańska przyroda”, ale również są to dwie wystawy czasowe: fotograficzna „Bezkrwawe łowy Włodzimierza Puchalskiego” i leśna „50 lat Nadleśnictwa Nowa Sól”. Dlatego w ramach wakacyjnej oferty dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy przyrodniczą ścieżkę pełną aktywności twórczych, którą poprowadzimy wszystkich chętnych na udział w muzealnych warsztatach.
Zajęcia dla indywidualnych uczestników, zapisywanych na warsztaty przez opiekunów, odbywać się będą we wszystkie lipcowe piątki w godzinach 12:00-14:00.
Noc w Muzeum 2024
- Szczegóły
- Autor: Administrator
W programie:
17:00 „50 lat Nadleśnictwa Nowa Sól” – otwarcie wystawy (Pawilon Przyrodniczy)
18:00 Nowosolskie Smyczki – koncert (sala koncertowa w Budynku Głównym)
19:00 „Bezkrwawe Łowy Włodzimierza Puchalskiego. Wystawa ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego i Muzeum Miejskiego w Nowej Soli” – otwarcie wystawy (Budynek Główny)
20:00 Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Elektryk” – koncert (Ogród Sztuk)
Działania towarzyszące (dziedziniec muzealny):
- poczęstunek i warsztaty przygotowane przez Nadleśnictwo Nowa Sól
- czerpanie papieru i inne warsztaty muzealne.
„Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim”.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Nowe wydawnictwo
Tomasz Andrzejewski „Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim”
Wydawnictwo jest drugą po wydanej w 2023 r., poświęconej średniowieczu, publikacją prezentującą ślady epok historycznych w naszym regionie.
Datowanie początków renesansu lub odrodzenia, czyli epoki w kulturze europejskiej, która nastała po okresie średniowiecza jest nadal przedmiotem dyskusji. Także koniec tej epoki nie został jeszcze do końca ustalony, gdyż w różnych częściach Europy idee renesansowe w sztuce i architekturze rozwijały się w różnych przedziałach czasowych. Generalnie przyjmuje się, że epoka ta obejmuje okres od połowy XV do początków XVII stulecia. W historiografii okres ten nazywany jest także erą nowożytną. Pomimo stosunkowo niewielkiego przedziału czasowego, który zajmuje ta epoka w dziejach wywarła ona wielki wpływ na historię nie tylko Europy. Zbiegała się bowiem z wielkimi odkryciami geograficznymi oraz ekspansją kolonialną. Z epoką związane są nierozerwalnie prądy kulturowe humanizmu, reformacji i kontrreformacji, które wywarły ogromny wpływ na sytuację społeczną, polityczną i religijną w regionach świata zdominowanych przez Europejczyków.
"Moje spotkanie z Muzeum" 2024
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Mogą w nim wziąć udział uczniowie i przedszkolaki, którzy odwiedzą nasze Muzeum i opiszą plastycznie swoje wrażenia.
Opisane prace (imię, nazwisko, klasa i szkoła lub przedszkole, oraz formuła: „Oświadczam, że przenoszę autorskie prawa majątkowe do pracy plastycznej dla Muzeum Miejskiego w Nowej Soli”, podpis opiekuna prawnego) należy złożyć w Muzeum Miejskim w terminie do 31 maja 2024 roku.
„Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim”,
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Wystawa pt. „Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim”, którą otworzymy w Muzeum Miejskim 23 lutego 2024 roku o godzinie 17.00 w pawilonie przyrodniczym jest drugą po ubiegłorocznej, poświęconej średniowieczu, ekspozycją prezentującą ślady epok historycznych w naszym regionie. Tym razem zabierzemy Państwa w podróż po jednej z najpiękniejszych epok w dziejach.
Lalki świata
- Szczegóły
- Autor: Administrator
„W rękach dziecka lalka jest zabawką, zakupiona przez podróżnika – souvenirem, manipulowana przez czarodzieja – fetyszem. Lalka bywa też ikoną, symbolem, zjawiskiem...” - tak we wstępie do katalogu wystawy „Lalki świata” piszą jego autorki z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Strona 1 z 6