okładka net

T. Andrzejewski, Fabryka nici w Nowej Soli, cz. II, 1945-2009, Nowa Sól 2022

Druga część publikacji Fabryka nici w Nowej Soli, cz. II. 1945-2009 prezentuje rys historyczny fabryki od czasów przejęcia zakładu przez władze polskie w 1945 r. do czasów jego likwidacji. W bogato ilustrowanym wydawnictwie zaprezentowano najważniejsze wydarzenia z dziejów fabryki, która w 2 połowie XX stulecia odgrywała w życiu gospodarczo-społecznym Nowej Soli ważną rolę. W syntetycznym ujęciu ukazano odbudowę fabryki po jej przejęciu przez polską administrację, rozkwit przedsiębiorstwa w latach 60. i 70 oraz powolny schyłek jej funkcjonowania w okresie transformacji ustrojowej na początku lat 90., zakończony ostatecznie likwidacją na początku nowego stulecia. Ukazano także losy terenu pofabrycznego, który obecnie objęty jest planem rewitalizacji. Osobną część publikacji stanowi rozdział poświęcony pracownikom dawnej fabryki – „Ludzie Odry” to prezentacja powstała z bogatych zbiorów fotograficznych Muzeum Miejskiego w Nowej Soli oraz zbiorów prywatnych, udostępnionych przez dawnych pracowników. Swoista forma upamiętnienia osób, które na przestrzeni lat związane były zawodowo z fabryką nici.

Format 21x21, okładka miękka, druk czarno-biały, 200 stron, cena 28 zł