
Na pierwsze „Spacery to bajery” zapraszamy w sobotę, 7 czerwca, a wyruszymy z Placu Floriana.
Podczas liczącej niespełna kilometr przechadzki poznamy liczne architektoniczne niuanse związane z budynkami Nowej Soli. Wędrując ulicami Moniuszki i Zjednoczenia opowiemy o tym co jest, a także pokażemy to, czego już nie ma. Gwarantujemy, że wokół nas kryje się wiele ciekawostek, dzięki którym już nigdy nie spojrzycie na nasze miasto tak samo.
Ta architektoniczna podróż zakończy się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Kasprowicza 12, ale nie będzie to jeszcze koniec bajerów. Tam czekać będzie uzupełniający energię poczęstunek i, co najważniejsze, Ada Bednarek z Fundacji Panopticum, a wraz z nią samo dobro, które własnoręcznie będzie można pomalować w swoją najpiękniejszą pamiątkę spacerową!

Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom V 1945-2000
Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom V 1945-2000,
Kolekcja kartek pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy ponad 1300 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Najliczniejszy zbiór tworzą karty pocztowe Nowej Soli sprzed 1945 r. – zwane umownie dawnymi kartkami pocztowymi. Ich liczba przekracza obecnie 850 szt. W latach 2017-2020 do rąk Czytelników trafiły cztery tomy wydawnictwa prezentującego zbiór kartek, których tematyka ilustracyjna związana była z rzeką Odrą oraz ukazaniem obrazu miasta w kilku aspektach – np. ujęcia panoramiczne, czyli wieloobrazkowe prezentacje ważniejszych miejsc, ujęcia „z lotu ptaka”, przestawienia zakładów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. W trzecim i czwartym, które zatytułowano „Ulice miasta”, skomponowano z myślą prezentacji kartek ukazujących w swojej treści ilustracyjnej głównie zabudowę mieszkalną skupioną przy ulicach. Kartki te zazwyczaj tytułowane były ówczesnymi nazwami ulic i służyły szerokiej popularyzacji miasta.

W piątkowe popołudnie, 16 maja 2025 roku, w godzinach od 16:30 do 22:00 zapraszamy na „Słoną Noc w Muzeum”!
Trzy wernisaże, w tym otwarcie nowej, bardzo słonej wystawy stałej, jeden koncert, warsztaty i spotkania na wystawach czasowych, emocjonujące zmagania przy stolikach z grami planszowymi, prezentacja i możliwość nabycia rękodzieła, minerałów i skamieniałości, loteria podczas promocji nowej muzealnej publikacji i kilka niespodzianek kulinarnych, słonych i słodkich, serwowanych przez lokalne firmy. Zachęcamy do zapoznania się z programem:

Warsztaty paleontologiczne na wystawie „Wielkie ssaki epoki lodowcowej i inne skamieniałości”
Tym razem podczas spotkania na „Muzealnej 20!” wyruszymy w bardzo daleką podróż w czasie! Spotkamy tam zwierzęta, które żyły na terenach Polski podczas plejstocenu – epoki lodowcowej, takie jak słoń leśny, mamut, nosorożec włochaty i wiele innych. Jak jaskiniowi artyści będziemy malować na kamieniu wizerunki zwierząt plejstoceńskich tak, jak to czynili niegdyś ludzcy i neandertalscy łowcy na ścianach jaskiń. Zanurzymy się także w odległych epokach geologicznych poznając pradawne morskie i lądowe stworzenia, ich nazwy i życie. Zobaczymy co biegało, pływało i rosło w cieniu wielkich dinozaurów. Opowiemy Wam jak powstają skamieniałości i jak wygląda praca paleontologa.

Muzeum Miejskie w Nowej Soli pragnie poinformować Państwa o organizacji XXIII edycji konkursu plastycznego pt. Moje spotkanie z Muzeum.
Zapraszamy nauczycieli i wychowawców grup przedszkolnych oraz klas I-III szkół podstawowych do udziału w konkursie. Mogą w nim wziąć udział uczniowie i przedszkolaki, którzy odwiedzą nasze Muzeum i opiszą plastycznie swoje wrażenia.
Opisane prace (imię, nazwisko, klasa i szkoła lub przedszkole, oraz formuła: „Oświadczam, że przenoszę autorskie prawa majątkowe do pracy plastycznej dla Muzeum Miejskiego w Nowej Soli”, podpis opiekuna prawnego) należy złożyć w Muzeum Miejskim w terminie do 25 maja 2025 r.