Sylwester Janicki urodził się 30 grudnia 1967 roku. Do 1995 roku mieszkał w Nowej Soli. Obecnie tworzy swoje prace we wsi Sokołów nieopodal Kożuchowa. Maluje obrazy od ponad trzydziestu pięciu lat. Jest samoukiem, ale duży wpływ na jego prace ma impresjonizm i ekspresjonizm. Obecna wystawa to malarstwo pejzażowe ukazujące piękno i różnorodność województwa lubuskiego. Stąd tytuł „Niesamowite lubuskie w malarstwie Sylwestra Janickiego”.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 18 marca 2022 roku (piątek) o godzinie 17:00.

Słowo od autora:

Wystawa ta jest owocem pięciu lat mojej pracy. Obrazy podzieliłem na trzy cykle. Pierwszy - przedstawiający głównie kwiaty w formie makropejzaży, drugi - pejzaże naszej okolicy, a trzeci - moje rodzinne miasto Nową Sól. Moje prace mają charakter refleksyjno-kontemplacyjny. Są afirmacją koloru i światła. Większość z nich to festiwal barw w pełnym świetle słonecznym. Przesłaniem tych prac jest to, że nie trzeba jechać na koniec świata, żeby zobaczyć coś godnego uwagi. Tak jak mówi się, że każdy człowiek ma swoje pięć minut, tak każde miejsce ma swoją chwilę. Wystarczy, że złapiemy moment kiedy słońce ustawi się pod odpowiednim kątem, a liście są mokre od rosy, ujrzymy wtedy widok, który uprzednio zgoła pospolity, staje się wręcz magiczny. Ważniejszy jest więc sposób w jaki patrzymy na otaczający nas świat, niż miejsce, w którym go oglądamy. Chciałbym by na miejsca dobrze znane, a niedoceniane, spojrzeć inaczej. Byśmy byli bogatsi o większą wrażliwość postrzegania rzeczywistości, umieli zatrzymać się na chwilę w miejscu, które nas zauroczy i czerpali przyjemność z tej chwili. Uświadomienie sobie tego jest celem tej wystawy.

NIESAMOWITE LUBUSKIE w malarstwie Sylwestra Janickiego plakat