Bohaterami wystawy „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat” są szkielety. Przeszłość poznaje się m.in. poprzez badanie ludzkich kości odkrytych w trakcie wykopalisk archeologicznych. Szkielet jest biologicznym dziennikiem każdego człowieka, gdzie zapisane są informacje o płci, długości życia, wysokości ciała, diecie, warunkach bytowych oraz dynamice życia wraz z długotrwałymi chorobami i urazami odniesionymi w wyniku wypadku lub walki. Tę wiedzę oferujemy podczas antropologicznej lekcji  muzealnej prowadzonej na wystawie przez antropologa dr. Roberta Dąbrowskiego. Podczas warsztatowej części uczestnicy wykonają siedem ciekawych zadań ze specjalnie przygotowanego do wystawy zeszytu, aby uporządkować swoją wiedzę i zabrać ją ze sobą.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminu. Lekcja muzealna to koszt 50 zł dla grupy + bilet wstępu do Muzeum za złotówkę od każdego uczestnika.

Warsztaty etnograficzne w Muzeum